دکتر عاملی: طرح موضوع سواد رسانه‌ای و مجازی، از یک تحول بنیادین در علوم خبر می‌دهد

دکتر عاملی: طرح موضوع سواد رسانه‌ای و مجازی، از یک تحول بنیادین در علوم خبر می‌دهد

در دومین جلسه شورای علمی سومین همایش ملی سوادرسانه‌ای و اطلاعاتی که روز سه شنبه ۱۵/۱۱/۱۳۹۸ با حضور دکتر سعیدرضا عاملی ـ دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد، از پوستر فراخوان این همایش رونمایی شد.

به گزارش کمیته رسانه سومین همایش سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی، دکتر عاملی در این جلسه طی سخنانی با گرامیداشت فرا رسیدن ایام الله دهه فجر گفت: این روزها باید بیشتر به نعمت الهی انقلاب اسلامی فکر کنیم و خداوند را به خاطر این نعمت شاکر و سپاسگزار باشیم.

انقلاب اسلامی از نظر اجتماعی، فرهنگی و دینی ما را زنده کرده است

وی افزود: شکر این نعمت یعنی توجه به این موضوع که انقلاب اسلامی واقعا از نظر اجتماعی، فرهنگی و دینی ما را زنده کرده است. در مقابل شکر گذاری نعمت های انقلاب که بزرگترین نعمت تاریخ ایران به حساب می آید، کفر و پوشاندن و نادیده گرفتن نعمت انقلاب اسلامی است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با یادآوری نقش شهیدان در پیروزی و حفظ انقلاب اسلامی ادامه داد: همه باید از شهدای انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، مدافعین حرم و… سپاسگزار باشیم چون به این شهدا مدیون هستیم.

دکتر عاملی گفت: اینکه حکیم انقلاب اسلامی حضرت آیه الله خامنه ای بر اسلام انقلابی تاکید می کنند ریشه در تعالیم قرآنی دارد:  اِنَّ الَّذِینَ قالُوا رَبُّنَا اللهُ ثُمَّ استَقاموا … الله گفتن و بر راه خدا پایدار بودن مستلزم مقاومت و توجه به تعالیم مقاومت اسلامی است. باید مسیر عمل صالح را گسترده کرد، در واقع باید بر گسترش عمل صالح مقاومت کرد.

انقلاب اسلامی حرکتی خلاف جریان رایج سیاسی و فرهنگی غرب است

وی افزود: انقلاب اسلامی حرکتی خلاف جریان رایج سیاسی و فرهنگی غرب است و در حالی که بسیاری از متفکران و از جمله آنتونی گیدنز عصر انقلاب دینی را پایان یافته تصور می کردند؛ در عصر سیطره و تسلط سکولاریسم یک انقلاب دینی به پیروزی رسید و جهان را متحول کرد. در آن زمان عوامل اقتصادی و دموکراسی خواهی را عامل انقلاب تلقی می کردند ولی انقلاب اسلامی با مطالبه الهی و دینی ظهور پیدا کرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به برگزاری همایش سواد رسانه ای و اطلاعاتی گفت: حرکت های علمی از این دست هرچه خود جوش تر باشد موفق تر است و به همین دلیل باید اتکاء به منابع دولتی در این زمینه کاهش یابد.

وی افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی به رشته های علمی جدید که حاصل پیشرفت های فناوری و ارتباط این پیشرفت ها با حوزه فرهنگ است، توجه خوبی دارد.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به رویکرد شورای عالی انقلاب فرهنگی در تدوین سیاست های علمی و فرهنگی گفت: رویکرد شورای عالی انقلاب فرهنگی این است که ایده ها در قالب لوایح باید از جانب دستگاه های ذی نفع و نهادهای مردم نهاد برای تصویب به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شوند.

سبک های سنتی و قدیمی حکمرانی؛ دیگر توانایی اداره جامعه را ندارند

وی افزود: حوزه فناوری های نو یک حوزه بسیار مهم است و چون بر اثر این فناوری ها ما با یک انتقال بزرگ اجتماعی مواجه شده ایم و به همین علت دیگر روش های سنتی و قدیمی حکمرانی توانایی اداره جامعه را ندارند.

دکتر عاملی با اشاره به مفهوم جغرافیای فرهنگی ادامه داد: واقعیت این است که جغرافیای فرهنگی تغییر کرده است و امروز همه می دانند که فرهنگ یک جامعه توسط دولت و جامعه در حوزه جغرافیایی آن جامعه به تنهایی ساخته نمی شود بلکه با توجه به ارتباطات همزمان و یکپارچه متغیرهای و مولفه های زیادی در فرهنگ تاثیرگذار هستند که خارج از جغرافیا قرار دارند و در واقع مداخلات فرامحلی فرهنگی زیاد شده است.

  وی با اشاره به میزان تولید محتوای دیجیتال در منطقه غرب آسیا گفت: نقش این منطقه در تولید محتوای فضای مجازی کمتر از یک درصد است و بیش از ۹۹ درصد این محتوا توسط جهان دیگر یعنی جهان غرب تولید می شود که این موضوع یک تهدید است.

دکتر عاملی افزود: بر اساس تحول در حوزه فنآوری های جدید؛ بسیاری از رشته های علمی دچار تغییر و تحول جدی شده اند و می توان گفت هوش مصنوعی مفاهیم زیادی و از جمله مفهوم حکمرانی را تغییر داده است.

طرح موضوع سواد رسانه ای و مجازی، از یک تحول بنیادین در علوم خبر می دهد

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: بنا براین امروز با یک عرصه بزرگ در محیط دیجیتال مواجه هستیم و طرح موضوع سواد رسانه ای و مجازی در واقع از یک تحول بنیادین در علوم خبر می دهد.

وی با اشاره به اهمیت کار علمی در این زمینه گفت: بنا بر این انجمن علمی سواد رسانه ای یک انجمن مهم و مادر علمی است که می تواند کارکردهای زیادی داشته باشد.

دکتر عاملی افزود: موضوع سواد رسانه ای از ابعاد مختلف قابل دسته بندی است و با توجه به تاثیرات فضای مجازی در زندگی ما، این فضا یک فضای حقیقی و واقعی است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به حوزه های سه گانه سواد شامل سواد عمومی، سواد خصوصی و سواد اختصاصی ادامه داد: سواد اختصاصی جامعه ایران سواد متناسب با عرصه دینی و اسلامی است.

وی گفت: سواد تخصصی دایره بزرگتری دارد و به حوزه های تخصصی حوزه و رشته های مختلف مربوط می شود و به همین دلیل متاثر از فناوری های جدید است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به مفهوم صنعت ۴ نیز افزود: صنعت ۴ صنعت فیزیکال سایبرنتیک است و امروز در صنایع کشورمان این صنعت جای خود را باز کرده است.

دکتر عاملی ادامه داد: موضوع “کار از راه دور” یکی دیگر از ثمرات صنعت ۴ است.

وی افزود: هم اکنون در حوزه پزشکی ۲۴ حوزه کار از مسیر دور مطرح شده که شامل جراحی از دور، پرستاری از دور و… است.

 دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به مفهوم حکمرانی نو ادامه داد: این موضوع و مفهوم بسیار مهم است و دولت هوشمند و الکترونیک در این زمینه نقش مهمی دارد.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به تجربه کشور کره جنوبی در این زمینه گفت: در این کشور در طول یک بازه زمانی مشخص، مراجعه مردم به ادارات دولتی صفر شد و به این دلیل فساد اداری نیز به همین نسبت در ادارات کره جنوبی کاهش یافت.

دکتر عاملی با اشاره به سابقه موضوع صنعت رسانه ای گفت: هنگامی که آدورنو و هورکهایمر مقاله معروف خود در این زمینه را نگاشتند این مفهوم وارد گفتمان علمی جهان شد.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به موضوع وب ۵ افزود: جهان مجازی یک واقعیت است و محیط وب ۵ فضای ارتباطات را یکپارچه کرده است.

 دکتر عاملی با اشاره به اهمیت الگوریتم ها در فضای مجازی گفت: با توجه به حاکم شدن الگوریتم ها در فضای مجازی، عصر جدید “عصر الگوریتم ها” نامگذاری شده است. وی افزود: اکنون هوش مصنوعی حدود دو هزار میلیارد دلار گردش مالی دارد.

منبع خبر: سومين همايش ملي سواد رسانه‌اي و اطلاعاتي

دسته بندی ها: اخبار
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *