لوح برگزیده شدن مقاله دکتر بشیر در اولین جشنواره میراث مکتوب رضوی.

لوح برگزیده شدن مقاله دکتر بشیر در اولین جشنواره میراث مکتوب رضوی.

متن لوح برگزیده شدن مقاله دکتر بشیر در اولین جشنواره میراث مکتوب رضوی به شرح زیر است:

بسمه تعالی

جناب آقای حسن بشیر

سلام و احترام

فرهنگ محوری ترین برگ هویت یک ملت است و یکی از راه های مهم توسعه فرهنگی، اهمیت دادن به مساله کتاب است. خصوصا آنکه کتاب مزین به نام امام همام، حضرت علی ابن موسی الرضا علیه السلام باشد. وجود مبارک هشتمین ستاره نورانی ولایت در سرزمین ایران، فرصت مغتنمی است تا با بهره گیری از خصائل و وجود قدسی آن امام همام، میراث مکتوب ماندگاری برای نسل بشری خلق کرد.

زین سبب، صمیمانه از جنابعالی که با تلاش و ژرف اندیشی، توانسته اید در نخستین جشنواره میراث مکتوب رضوی (ع) در بخش مقالات با عنوان «گفتمان ولایتعهدی امام رضا (ع) میان دو رویکرد «زیست. قدرت» و «زیست.سیاست» » رتبه برگزیده را کسب کنید، تبریک می گوییم.

توفیقات روز افزون شما را در ضل توجهات حضرت ولی عصر (عج) و در سایه سار رهبری های داهیانه ی مقام معظم رهبری و در جوار وجود الهام بخش حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) از درگاه خداوند متعال مسئلت می نماییم.

خبر این مقاله به شرح زیر است:

دکتر بشیر:

کشف گفتمان امامان معصوم (ع) نیازمند به کارگیری روش های جدید است

مقاله «گفتمان ولایتعهدی امام رضا (ع) میان دو رویکرد “زیست قدرت” و “زیست سیاست” به قلم دکتر حسن بشیر در نخستین جشنواره میراث مکتوب رضوی به عنوان مقاله برگزیده انتخاب شد.

دکتر بشیر در چکیده این مقاله که درباره موضوع ولایتعهدی امام رضا (ع) در زمان مأمون عباسی است، ضمن تاکید بر اهمیت موضوع ولایتعهدی امام رضا (ع)، رابطه آن را با مساله امامت، حاکمیت و حکومت اسلامی تبیین و بر تحلیل گفتمانی این رویداد مهم تاریخ اسلامی تاکید کرده است.

وی در این مقاله ضمن تشریح دوره مأمون که یک دورة استثنائی در تاریخ عباسیان است، ظهور جریان های مختلف سیاسی ـ اجتماعی ـ فرهنگی ـ دینی را یکی از عوامل اساسی ظهور گفتمان ولایتعهدی دانسته است.

این استاد ارتباطات بین الملل، گفتمان ولایتعهدی را به مثابه یک گفتمان مؤثر در طرح دیدگاه های مربوط به «سلطه» و «تدبیر» بر اساس رویکردهای «زیست-قدرت» و «زیست-سیاست» را با روش تحلیل گفتمان «پدام» مورد تحلیل قرار داده و برخوردهای مأمون عباسی (رویکرد سلطه) و رفتارهای حضرت امام رضا (ع) (رویکرد تدبیر) را مورد تفسیر و تبیین قرار داده است.

دکتر بشیر معتقد است: کشف گفتمان امامان معصوم (ع) نیازمند مطالعات میان رشته ای گوناگون و بکارگیری روش های جدید تحلیل از جمله تحلیل گفتمان است.

وی ضعف تحلیل های تاریخی و روایی در این زمینه را یکی از عوامل مؤثر در عدم فهم دقیق رفتارها و گفتارهای امامان معصوم (ع) دانست و ضرورت بازنگری جدی در این زمینه را خواستار شد.

لازم به ذکر است دکتر حسن بشیر در کتاب «تحلیل گفتمان دینی: مبانی نظری» که توسط انتشارات لوگوس در سال ۱۳۹۷ منتشر شده به تبیین روش تحلیل گفتمان دینی از جمله گفتمان روایی راهگشای اینگونه از مطالعات پرداخته است.

منبع اخبار: خبرگزاری رسمی حوزه ، انجمن سواد رسانه ای ایران، خبرگزاری مهر

دسته بندی ها: اخبار
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *