مصاحبه در پیام صادق

مصاحبه در پیام صادق

پيام صادق: به بهانه اهدای جایزه دکتر حمید نطقی بنیان گذار روابط عمومی ایران به
 دکتر حسن بشیر عضو هیئت علمی دانشکده معارف اسلامی وفرهنگ ارتباطات
دانشگاه امام صادق علیه السلام دقایقی را در محضر این استاد فرزانه بودیم که  در ادامه خدمت خوانندگان محترم نشریه پیام صادق تقدیم می گردد.

پیام صادق: جناب آقای دکتر ضمن تبریک به شما لطفا مختصری در خصوص پانزدهمین کنفرانس روابط عمومی ایران توضیح بفرمائید.

پاسخ: کنفرانس بین المللی روابط عمومی ایران، یکی از بزرگترین کنفرانس های کشور است که از سال ۱۳۸۳ تا کنون هر سال در سطح بین المللی برگزار شده است. این کنفرانس به همت مؤسسه کارگزار روابط عمومی و مدیر عامل آن جناب آقای دکتر مهدی باقریان برگزار که امسال پانزدهمین کنفرانس آن در مهرماه برگزار خواهد شد. کنفرانس علاوه بر داشتن شورای سیاستگذاری از استادان و فرهیختگان حوزه روابط عمومی، کمیته علمی دارد که بنده این افتخار را داشته ام که ده سال دبیر علمی کمیته مزبور بوده ام که هدایت علمی کنفرانس با همفکری استادان و پژوهشگران مختلف از بسیاری از دانشگاه ها را عهده دار می باشد. تقریبا می توان گفت همه دانشگاههای مطرح کشور نمایندگانی در این کمیته دارند. معمولا در پوسترهای کنفرانس آرم دانشگاه ها و مراکز علمی کشور از جمله دانشگاه امام صادق عليه‌السلام وجود دارد.

تلاش اینجانب در کمیته علمی تا کنون این بوده است که با همکاری اعضای کمیته سطح علمی کنفرانس ارتقای مناسب از دیدگاه نظری و عملی داشته باشد که تا کنون بنظر می رسد این هدف بخوبی محقق شده است. حضور بسیار خوب استادان، پژوهشگران، مدیران، کارگزاران، دانشجویان و علاقمندان به این حوزه مهم ارتباطی از سراسر کشور بیان گر موفقیت آن می باشد. سخنرانان کنفرانس همیشه از بهترین استادان در این حوزه انتخاب می شوند. علاوه بر آن همیشه در بسته علمی داده شده به شرکت کنندگان معمولا کتاب های منتشر شده در این رابطه و کتاب مجموعه مقالات کنفرانس قبلی هدیه داده می شود. تقریبا می توان گفت که از چندین سال تا کنون به طور مرتب کتاب کنفرانس با مقالات متعدد علمی منتشر شده است که خود یک مجموعه از کتاب های ارزشمند برای بهره برداری را تشکیل می دهد.

کنفرانس همه ساله یک عنوان اساسی و چند محور پژوهشی برای نگارش مقالات و ارائه سخنرانی دارد. در سال جاری نیز به همین شکل عمل شده است. عنوان پانزدهمین کنفرانس بین المللی روابط عمومی ایران « برنامه ریزی سناریو در روابط عمومی» می باشد. این کنفرانس توسط مؤسسه کارگزار روابط عمومی و انجمن جهانی کارگزارن مسلمان روابط عمومی و انجمن بین المللی روابط عمومی در مهرماه سال جاری برگزار خواهد شد.

یکی از اقدامات مهم این کنفرانس که با همکاری کمیته علمی و انجمن های روابط عمومی چند کشور مسلمان انجام شد، تشکیل انجمن کارگزاران مسلمان روابط عمومی بود که اولین کنفرانس آن نیز در سال ۱۳۹۱ با حضور چهره های داخلی و خارجی برگزار و اولین کتاب آن تحت عنوان «روابط عمومی اسلامی» با تدوین اینجانب و جناب آقای مهدی باقریان دبیرکل کنفرانس و مدیر عامل مؤسسه کارگزار روابط عمومی منتشر شد.

شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران (شارا)- در رابطه با پانزدهمین کنفرانس و محورهای آن موارد ذیل را اعلام کرده است که قابل توجه می باشند.

 تمرکز بر سناریونگاری به عنوان ابزار روابط عمومی و به مثابه ابزار آینده‌اندیشی- آموزش در روابط عمومی: سناریوها، معیارها، منابع، خلاقیت و نوآوری- مدیرت بحران؛ برنامه ریزی سناریو، حفاظت از سازمان در برابر یک جهان نامشخص- سناریونگاری در روابط عمومی: انقلاب اطلاعاتی، واقعیت مجازی و هوش مصنوعی- اهداف و نتایج کوتاه مدت (OKR) در سناریونگاری با تاکید بر روابط عمومی و کاربرد برنامه ریزی بر پایه سناریو در روابط عمومی ازجمله محورهای این دوره از کنفرانس می باشد.

محورهای پانزدهمین کنفرانس روابط عمومی برای ارائه مقالات و سخنرانی های مختلف عبارتند از:

 • سناریونگاری به مثابه ابزار آینده اندیشی؛ مفاهيم و موضوعات کلیدی
 • روابط عمومی و برنامه ریزی بر پایه سناریو
 • انواع، ویژگیها و کاربردهای برنامه ريزي بر پايه سناريو در روابط عمومی
 • سناریونویسی و مدیریت استراتژیک در روابط عمومی
 • روشهای جدید با استفاده از سناریوها و شبیه سازیها؛ جایگاه و نقش روابط عمومی
 • آموزش در روابط عمومی: سناریوها، معیارها، منابع، خلاقیت و نوآوری
 • مدیرت بحران؛ برنامه ریزی سناریو – حفاظت از سازمان در برابر یک جهان نامشخص
 • سناریونگاری در روابط عمومی: انقلاب اطلاعاتی، واقعیت مجازی و هوش مصنوعی
 • اهداف و نتایج کوتاه مدت (OKR) در سناریونگاری با تاکید بر روابط عمومی
 • رابطه محتوا (پیام) با سناریونگاری در روابط عمومی
 • رویکرد برنامه ریزی سناریو و راهنمایی های عملی برای آینده روابط عمومی
 • نمونه های موردی؛ سناریونگاری در روابط عمومی

برنامه دو روزه کنفرانس بين المللي روابط عمومي ايران بشرح زير مي باشد:

ـ ارائه سخنراني هاي کليدي

– برگزاری کارگاههای آموزشی

ـ برنامه هاي رقابتي

ـ انتشار کتاب و لوح فشرده مجموعه مقالات کنفرانس

ـ انتشار ويژه نامه کنفرانس

ـ ارايه گواهي نامه معتبر شرکت در کنفرانس و گواهي مهارت حرفه اي

شرکت در اين دوره ها که با مطالعات موردي و نمونه هايي از ايران و جهان همراه است شاغلان روابط عمومي را قادر مي سازد که بتوانند:

۱٫ بهترين روش ها را به اشتراک بگذارند.

۲٫ تفکر مديريتي شرکت کنندگان را به چالش بکشند.

۳٫ به اهداف و مقاصد سازمان/ شرکت دست يابند.

 وب سایت کنفرانس: www.irancpr.ir / www.shara.ir

پیام صادق: جایزه دکتر حمید نطقی از سال ۱۳۸۳ به برترین های روابط عمومی اهدا می گردد. این جایزه در این دوره به حضرتعالی تعلق گرفته است. در خصوص این جایزه واهمیت آن مختصری توضیح فرمائید.

پاسخ: در رابطه با این جایزه که تنها جایزه ای است که اختصاص به حوزه روابط عمومی در کشور دارد، می توان موارد ذیل را بیان کرد.

جایزه دكتر حمید نطقی، پدر روابط عمومی ایران، یک جایزه علمی است که در دو سطح ملی و بین المللی به منظور تقدیر از خدمات و تلاش های علمی، تحقیقاتی و نوآورانه افراد موثر در توسعه و اعتلای روابط عمومی، اعطاء می شود.

اهداف جایزه ی مزبور به شرح زیر می باشد:

۱- تشویق استادان، مدیران و كارشناسان به مشارکت هر چه بیشتر در تولید و نشر دانش روابط عمومی و توسعه نگرش تخصصی و علمی به روابط عمومی
۲- تشویق و ترغیب متخصصان در راستای رفع مشکلات و حل مسایل علمی و ارایه راه حل های اجرایی در جهت رفع آن ها
۳- تشویق و ترغیب متخصصان در بهره گیری مناسب از ابزارهای مدرن بویژه ابزارها و مهارت های روابط عمومی۲ (PR2.0)
۴- آشنا سازی عموم از نقش و تلاش استادان، مدیران و كارشناسان برجسته علمی در زمینه روابط عمومی و کمک به بهبود درک عمومی از فعالیت های روابط عمومی و تقویت اعتبار آن

جایزه دکتر نطقی در راستای حمایت از حرفه و صنعت روابط عمومی در تاریخ ۲۴/۴/۱۳۸۳  توسط شورای عالی سیاستگذاری كنفرانس بین المللی روابط عمومی ایران به تصویب رسید و از تاریخ ۲۵/۰۸/۱۳۸۳ به افراد واجد شرایط در این حوزه در دو سطح ملی و بین المللی اعطاء می شود. 

 ارزش مادی جایزه هر سال بسته به امکانات دبیرخانه متغیر و به پیشنهاد کمیته برنامه ریزی و اجرایی اعطای جایزه نطقی و تصویب شورای سیاستگذاری كنفرانس بین المللی روابط عمومی ایران تعیین می گردد.

 اعضای کمیته برنامه ریزی و اجرایی اعطای جایزه نطقی ۱۰ نفر می باشند که به پیشنهاد شورای عالی سیاستگذاری كنفرانس بین المللی روابط عمومی توسط رییس هیات امنا از میان اعضای هیات موسس موسسه كارگزار روابط عمومی(امنا و شورای عالی و سایر متخصصان ذیربط) به مدت یک سال انتخاب و منصوب می شوند.  ریاست کمیته بر عهده ریاست هیات امنای موسسه می باشد.
  برخی از وظایف کمیته برنامه ریزی و اجرایی اعطای جایزه را می توان چنین گفت که از آیین نامه مربوط به این جایزه استخراج شده است:

–  برنامه ریزی و تصمیم گیری در خصوص نوع، مقدار و شرایط جایزه
–  مدیریت فرایند داوری علمی آثار و دستاورد های داوطلبان و تصمیم گیری نهایی در خصوص انتخاب و اعلام فرد برنده
– تنظیم برنامه زمان بندی فراخوان ها و مهلت دریافت آثار و دستاورد های علمی داوطلبان
–  برنامه ریزی در راستای برگزاری مراسم اعطای جایزه به منظور اطلاع رسانی از خدمات علمی فرد برگزیده به عموم مردم
–  تشکیل کمیته فرعی و کمیسیون های کارشناسی ارزیابی علمی داوطلبان از میان اعضای برجسته هیات علمی، مدیران و كارشناسان روابط عمومی .

جایزه مزبور همه ساله و در برخی مواقع به دلیل اینکه کمیته برنامه ریزی فردی را واجد شرایط اعطای جایزه نیابد هر چند سال، فقط به یک نفر داده می شود.
اعطای جایزه مزبور شیوه نامه ای دارد که مشتمل بر ۶ بند و ۲ تبصره در تاریخ ۲۴/۰۴/۱۳۸۳ به تصویب شورای عالی سیاستگذاری كنفرانس بین المللی روابط عمومی ایران رسیده است که در سایت کنفرانس وجود دارد.

لازم به ذکر است که از سال ۱۳۸۳ تا کنون جایزه بین المللی به ۶ شخصیت علمی ایرانی و بین المللی داده شده است که عبارتند از:

۱- پروفسور كاظم معتمدنژاد پدرارتباطات نوین ایران
۲- پروفسور جیمز گرانیگ استاد ممتاز روابط عمومی در گروه ارتباطات دانشگاه مریلند كالج پارك آمریكا
۳- پروفسور علی‌اكبر جلالی پدر علم فناوری اطلاعات ایران

۴- پروفسور سعیدرضا عاملی استاد ارتباطات دانشگاه تهران

۵- دکتر یونس شکرخواه بنیانگذار روزنامه نگاری آنلاین در ایران

همچنین جایزه ملی دکتر نطقی از سال ۱۳۸۳ تا کنون به ۳ نفر به شرح ذیل اعطا شده است:

 1. دکتر عبدالله جاسبی رییس دانشگاه آزاد اسلامی  
 2. میرزا بابا مطهری نژاد استاد و پیشكسوت روابط عمومی و عضو هیات مدیره انجمن روابط عمومی ایران که اخیرا مرحوم شده اند.
 3. دكتر محمدباقر قالیباف شهردار تهران   

پیام صادق: جناب عالی سال ها به عنوان استاد دانشگاه امام صادق علیه السلام در این دانشگاه حضور داشته‌ايد. تمایز این دانشگاه با سایر دانشگاه ها در چیست؟

پاسخ: دانشگاه امام صادق عليه‌السلام یک دانشگاه برجسته و پیشگام در حوزه میان رشته ای میان علوم اسلامی و علوم انسانی می باشد. اولین دانشگاهی است که در کشور در این زمینه تاسیس شده و در سطح جهان اسلام بینظیر و در سطح جهانی کمتر دانشگاهی با چنین رویکردی وجود دارد. البته ما با دانشگاه الازهر مصر آشنایی داریم. اما دغدغه دانشگاه الازهر و سایر دانشگاه های مشابه، نگاه تلفیقی و میان رشته ای میان علوم اسلامی و علوم انسانی نبوده، یا کمتر می باشد. در سطح جهانی نیز مراکز و دانشگاه ها و یا دپارتمان هایی در حوزه مطالعات اسلامی وجود دارد اما اهداف آنها کاملا با اهداف دانشگاه امام صادق عليه‌السلام تفاوت اساسی دارند.

ویژگی دیگری که دانشگاه امام صادق عليه‌السلام با سایر دانشگاه ها در سطح داخلی و خارجی دارد، تربیت کادر متعهد، مؤمن و عالم می باشد. به عبارت دیگر، هدف دانشگاه امام صادق عليه‌السلام تنها آموزش های علمی نیست که این هدف می تواند در هر یک از دانشگاه های دیگر تامین شود. هدف دانشگاه امام صادق عليه‌السلام تربیت کادرهای مسلمان عالم و اندیشمند است. در اینجا باید تاکید کرد که هدف نهایی حتی تربیت اندیشمند مسلمان بطور کلی که مثلا اهل نماز و روزه باشد نیست که آن نیز در دانشگاه های دیگر می تواند صورت گیرد. دانشگاه به دنبال تربیت مسلمانان آگاه، متعهد، معتقد و نیز عالم و اندیشمند است. هر دو رویکرد لازم و ملزوم یکدیگرند و قابل تفکیک  نیستند.

یکی دیگر از ویژگی های دیگر دانشگاه امام صادق عليه‌السلام در مقایسه با سایر دانشگاه های داخل و خارج کشور، تلاش در جهت تقویت نظریه پردازی در حوزه میان رشته ای علوم اسلامی و انسانی و تولید علم بومی است. این هدف، بسیار هدف بزرگ و والایی است که باید همیشه به مثابه یک ویژگی برجسته و ممتاز مورد توجه همه اعضای موجود در دانشگاه باشد.

البته تحقق همه اهداف و ویژگی هایی که مطرح شدند نیازمند کار جدی، فداکاری مداوم، تحقیق و پژوهش عمیق، حمایت از استادان و دانشجویان فعال و علاقمند به علم و دانش می باشد. داشتن «دانشگاه مرجع» که یکی از اهداف مهم دانشگاه امام صادق عليه‌السلام است نیازمند، سیاست های عمیق، برنامه ریزی های دقیق و شیوه های اجرایی مناسب در زمینه رشد علمی و پیشرفت پژوهشی دارد.   

پیام صادق: مختصری از رابطه خود با مرحوم آیت الله مهدوی کنی را برای خوانندگان محترم نشریه بفرمائید.

پاسخ: رابطه بنده با مرحوم آیت الله مهدوی کنی یک رابطه عمیق، دوستانه و مراد مریدی بود. این را صادقانه می گویم. در همان آغاز که می خواستم در دانشگاه مشغول فعالیت شوم خدمت ایشان رسیدم. در آن جلسه که بنظرم بیش از یک ساعت طول کشید، با محبت پدرانه فعالیت ها و کارهای قبلی ام را جویا شدند. من نیز چون این را حدس می زدم، یک پوشه کاملی در این زمینه تهیه کرده بودم و توضحیاتی ارائه کردم. در این جلسه معظم له، از اهداف دانشگاه، چگونگی تاسیس آن، رویکردهای آن، محورهای اساسی آن و دیدگاههای محوری آن درباره علم دینی، علم اجتماعی کنونی، رابطه علم دینی و علوم اجتماعی، از چگونگی راه انداز دانشگاه و انتظاراتی که از استادان دارد سخن گفتند. باورم نمی شد که در اولین جلسه به جای اینکه خودم بیشتر صحبت کنم و یا اینکه از من سوالهای جورواجور اخلاقی و اعتقادی و ایمانی و گزینشی و امثالهم بکنند که  معمولا همه این گونه جلسانه دچار اینگونه مسائل هستند، معظم له صحبت کنند و توضیحاتی را بدهند که خود گویای یک روش زندگی علمی در دانشگاه امام صادق عليه‌السلام بود. این جلسه یک درس بزرگی به من داد. از همان آغاز متوجه شدم که چگونه باید آنچه که فرمودند محقق سازم. این شیوه از تربیت اخلاقی و علمی را معمولا ما در شیوه تربیتی امامان معصوم (علیهم السلام) خوانده ایم. بدون اینکه، شخص را مورد ارزیابی قرار دهند و وی را با سوالات متعدد دچار نوعی از فرسودگی کنند، با ترسیم اهداف و اخلاق و آینده و دیدگاهها پیام لازم را به وی می رسانند. معظم له، با آن جلسه پیام و مسئولیت و وظایف را ترسیم کردند و این خود بزرگترین دست آوردی بود که پس از در همان جلسه اعلام کردم که بنده با حضرتعالی در این زمینه بیعت می کنم و تعهد می کنم که در این راستا حرکت کنم و خودم را وقف این اهداف بزرگ کنم. خوشحالم که تا آنجا که توانسته ام تلاش کردم چه در قید حیات آن استاد بزرگ اخلاق و چه پس از رحلت ایشان به این تعهد و بیعت ملتزم باشم. بعد از آن نیز هر موقع بنده را می دیدند، بعد از پاسخ سلام، همیشه اولین جمله ایشان این بود که «هل انت علی العهد الذی کنا علیه» بود. آیا هنوز بر عهدی که با همدیگر داشتیم هستید؟ و پاسخ می دانم قطعا همین طور است.

در طول زندگی ۱۳ ساله دانشگاهی من در دانشگاه امام صادق عليه‌السلام و به ویژه در زمان ریاست دانشکده معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات، جلسات بسیار مهم و حیاتی با معظم له داشتم که بنظرم شاید روزی بتوانم به برخی از موارد آنها اشاره کنم. آنچه که در این جلسات مایه شگفتی من می شد، صراحت لهجه، شفافیت و صداقت بیش از حد معظم له در مورد مسائل دانشگاه، وضعیت دانشگاه، آینده دانشگاه و انتظاراتی که از استادان و دانشجویان می رود، بود. امیدوارم که در این زمینه صحبت هایی در آینده داشته باشم.

پیام صادق: به عنوان سوال آخر نظر خود را در خصوص این کلمات بفرمائید:

 • آیت الله باقری کنی: شخصیتی دوست  داشتنی، حکیم و زاهد
 • دفتر اعزام مبلغ: انجام خدمات بزرگ به صورت چراغ خاموش
 • تولید علم: آرزویی که هنوز به باور و عمل جدی تبدیل نشده است
 • دانشکده معارف اسلامی وفرهنگ و ارتباطات: چشم و چراغ دانشگاه امام صادق (ع)
 • نشریه پیام صادق: پیامی که بزرگترین هنرش صداقت است.
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *